2211YA250151FCTSPU
2211YA250151FCTSPU
2211YA250151FCTSPU
lmages are for reference only.
  • Part Number
    2211YA250151FCTSPU
  • Manufacturer
    Knowles Syfer
  • Description
    CAP CER 150PF 250V C0G/NP0 2211
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    2211 (5728 Metric)
  • Delivery Services
150 pF ±1% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 (1B) 2211 (5728 Metric)
Quick Inquiry
2211YA250151FCTSPU
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer Knowles Syfer
Series FlexiCap™
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 150 pF
Tolerance ±1%
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient C0G, NP0 (1B)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Soft Termination, High Voltage
Ratings -
Applications Boardflex Sensitive
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 2211 (5728 Metric)
Size / Dimension 0.224" L x 0.110" W (5.70mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.100" (2.54mm)