2225Y2000683KDT
2225Y2000683KDT
2225Y2000683KDT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    2225Y2000683KDT
  • Description
    CAP CER 0.068UF 200V X7R 2225
  • Package
    2225 (5763 Metric)
  • Delivery Services
0.068 µF ±10% 200V Ceramic Capacitor X7R 2225 (5763 Metric)
Quick Inquiry
2225Y2000683KDT
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.068 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 200V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Soft Termination
Ratings -
Applications High Reliability, Boardflex Sensitive
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 2225 (5763 Metric)
Size / Dimension 0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.098" (2.50mm)