2225Y2000683MDT
2225Y2000683MDT
2225Y2000683MDT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    2225Y2000683MDT
  • Manufacturer
    Knowles Syfer
  • Description
    CAP CER 0.068UF 200V X7R 2225
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    2225 (5763 Metric)
  • Delivery Services
0.068 µF ±20% 200V Ceramic Capacitor X7R 2225 (5763 Metric)
Quick Inquiry
2225Y2000683MDT
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer Knowles Syfer
Series FlexiCap™
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.068 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 200V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Soft Termination
Ratings -
Applications High Reliability, Boardflex Sensitive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 2225 (5763 Metric)
Size / Dimension 0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.098" (2.50mm)
Lead Spacing -
Lead Style -
Base Product Number 2225Y
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 2225Y2000683MDT 2225Y2000683JDT 2225Y2000683JXT 2225Y2000683KDT
Part Number 2225Y2000683MDT 2225Y2000683JDT 2225Y2000683JXT 2225Y2000683KDT
Manufacturer Knowles Syfer Knowles Syfer Knowles Syfer Knowles Syfer
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP CER 0.068UF 200V X7R 2225 CAP CER 0.068UF 200V X7R 2225 CAP CER 0.068UF 200V X7R 2225 CAP CER 0.068UF 200V X7R 2225