223AJVABR
Manufacturer
CTS ElectrocomponentsDescription
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Request for Quotation
223AJVABR
lmages are for reference only.223AJVABR
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
223AJVABR
| Category | Switches - Tactile Switches - |
| Manufacturer | CTS Electrocomponents |
| Series | 223A |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Circuit | SPST-NO |
| Switch Function | Off-Mom |
| Contact Rating @ Voltage | 0.05A @ 12VDC |
| Actuator Type | Standard |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Actuator Height off PCB, Vertical | 2.50mm |
| Actuator Length, Right Angle | - |
| Actuator Orientation | Top Actuated |
| Termination Style | J Lead |
| Outline | 4.70mm x 3.50mm |
| Illumination | Non-Illuminated |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Operating Force | 260gf |
| Ingress Protection | - |
| Features | Tactile Feedback |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Actuator Material | - |
| Switch Travel | 0.30mm |