223AMVAAR
223AMVAAR
223AMVAAR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    223AMVAAR
  • Manufacturer
    CTS Electrocomponents
  • Description
    SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
  • Delivery Services
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
Quick Inquiry
223AMVAAR
Get the Price Now!
Specifications
Category Switches - Tactile Switches -
Manufacturer CTS Electrocomponents
Series 223A
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)-->
RoHS Status ROHS3 Compliant
Circuit SPST-NO
Switch Function Off-Mom
Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 12VDC
Actuator Type Standard
Mounting Type Surface Mount
Actuator Height off PCB, Vertical 2.50mm
Actuator Length, Right Angle -
Actuator Orientation Top Actuated
Termination Style Gull Wing
Outline 4.70mm x 3.50mm
Illumination Non-Illuminated
Illumination Type, Color -
Illumination Voltage (Nominal) -
Operating Force 160gf
Ingress Protection -
Features Tactile Feedback
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Actuator Material -
Switch Travel 0.30mm