22SR10KLFTR
22SR10KLFTR
22SR10KLFTR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    22SR10KLFTR
  • Description
    TRIMMER 10K OHM 0.125W J LEAD
  • Delivery Services
10 kOhms 0.125W, 1/8W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
Quick Inquiry
22SR10KLFTR
Manufacturer TT Electronics/BI
Series 22
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS Compliant
Resistance 10 kOhms
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Number of Turns 1.0
Adjustment Type Side Adjustment
Resistive Material Cermet
Mounting Type Surface Mount
Termination Style J Lead
Size / Dimension Rectangular - 0.146" x 0.142" Face (3.71mm x 3.61mm)