252012CDMCDS-1R0MC
252012CDMCDS-1R0MC
252012CDMCDS-1R0MC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    252012CDMCDS-1R0MC
  • Description
    FIXED IND 1UH 3.1A 35 MOHM SMD
  • Delivery Services
1 µH Shielded Wirewound Inductor 3.1 A 35mOhm 1008 (2520 Metric)
Quick Inquiry
252012CDMCDS-1R0MC
Material - Core -
Inductance 1 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 3.1 A
Current - Saturation (Isat) 3.4A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 35mOhm
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)