252012CDMCDS-2R2MC
252012CDMCDS-2R2MC
252012CDMCDS-2R2MC
lmages are for reference only.
  • Part Number
    252012CDMCDS-2R2MC
  • Description
    FIXED IND 2.2UH 2A 75 MOHM SMD
  • Delivery Services
2.2 µH Shielded Wirewound Inductor 2 A 75mOhm 1008 (2520 Metric)
Quick Inquiry
252012CDMCDS-2R2MC
Series 252012CDMC/DS
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
Material - Core -
Inductance 2.2 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2 A
Current - Saturation (Isat) 2.3A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 75mOhm
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)