25WA2200MKC16X20
25WA2200MKC16X20
25WA2200MKC16X20
lmages are for reference only.
  • Part Number
    25WA2200MKC16X20
  • Description
    CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
  • Delivery Services
2200 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
25WA2200MKC16X20
Series WA
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 2200 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.61 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)