25WA220MEFCT78X9
25WA220MEFCT78X9
25WA220MEFCT78X9
lmages are for reference only.
  • Part Number
    25WA220MEFCT78X9
  • Description
    CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL TH
  • Delivery Services
220 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
25WA220MEFCT78X9
Series WA
Packaging Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 220 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 320 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)