3.0SMI36A
Manufacturer
SMC Diode SolutionsDescription
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMC
Datasheet
DatasheetPackage
DO-214AB, SMC
Request for Quotation
3.0SMI36A
lmages are for reference only.3.0SMI36A
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMC
DatasheetDO-214AB, SMC
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
58.1V Clamp 51.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
3.0SMI36A
| Category | Circuit Protection - Transient Voltage Suppressors TVS - TVS Diodes |
| Manufacturer | SMC Diode Solutions |
| Series | 3.0SMI |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Zener |
| Bidirectional Channels | - |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 36V |
| Voltage - Breakdown (Min) | 40V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 58.1V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 51.6A |
| Power - Peak Pulse | 3000W (3kW) |
| Power Line Protection | No |
| Applications | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |