3.0SMI36CA
3.0SMI36CA
3.0SMI36CA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    3.0SMI36CA
  • Description
    TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMC
  • Delivery Services
58.1V Clamp 51.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Quick Inquiry
3.0SMI36CA
Type Zener
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V
Voltage - Breakdown (Min) 40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 51.6A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)