3.0SMI40CA
3.0SMI40CA
3.0SMI40CA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    3.0SMI40CA
  • Description
    TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMC
  • Delivery Services
64.5V Clamp 46.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Quick Inquiry
3.0SMI40CA
Type Zener
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 40V
Voltage - Breakdown (Min) 44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 46.5A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)