30KPA96A-B
30KPA96A-B
30KPA96A-B
lmages are for reference only.
  • Part Number
    30KPA96A-B
  • Delivery Services
156V Clamp 194.2A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Quick Inquiry
30KPA96A-B
Series 30KPA
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Zener
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 96V
Voltage - Breakdown (Min) 107.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 156V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 194.2A
Power - Peak Pulse 30000W (30kW)
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)