30KPA96CA-HR
30KPA96CA-HR
30KPA96CA-HR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    30KPA96CA-HR
  • Description
    TVS DIODE 96VWM 156VC P600
  • Delivery Services
156V Clamp 194.2A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Quick Inquiry
30KPA96CA-HR
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series 30KPA-HR
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Zener
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 96V
Voltage - Breakdown (Min) 107.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 156V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 194.2A
Power - Peak Pulse 30000W (30kW)
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TA)