3110-40-003-11-00-TR
3110-40-003-11-00-TR
3110-40-003-11-00-TR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    3110-40-003-11-00-TR
  • Manufacturer
    CNC Tech
  • Description
    HEADER, 0.079" (2.00MM), 40 POS.
  • Delivery Services
Connector Header Surface Mount 40 position 0.079" (2.00mm)
Quick Inquiry
3110-40-003-11-00-TR
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins
Manufacturer CNC Tech
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type Header
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Number of Positions 40
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Number of Positions Loaded All
Style Board to Cable/Wire
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Mounting Type Surface Mount
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Mating -
Contact Length - Post -
Overall Contact Length -
Insulation Height -
Contact Shape Square
Contact Finish - Mating Gold
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Contact Finish - Post -
Contact Material Brass
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Features Keying Slot
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Ingress Protection -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Insulation Color -
Current Rating (Amps) 1A
Voltage Rating -
Mated Stacking Heights -
Contact Finish Thickness - Post -
Applications -
Base Product Number 3110-40
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 3110-40-001-11-00 3110-40-001-12-00 3110-40-001-13-00 3110-40-003-12-00-TR
Part Number 3110-40-001-11-00 3110-40-001-12-00 3110-40-001-13-00 3110-40-003-12-00-TR
Manufacturer CNC Tech CNC Tech CNC Tech CNC Tech
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CONN HEADER VERT 40POS 2MM CONN HEADER VERT 40POS 2MM CONN HEADER VERT 40POS 2MM HEADER, 0.079" (2.00MM), 40 POS.