3110-40-003-12-00-TR
Manufacturer
CNC TechDescription
HEADER, 0.079" (2.00MM), 40 POS.
Request for Quotation
3110-40-003-12-00-TR
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
Connector Header Surface Mount 40 position 0.079" (2.00mm)
3110-40-003-12-00-TR
| Category | Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins |
| Manufacturer | CNC Tech |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Connector Type | Header |
| Contact Type | Male Pin |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions | 40 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Termination | Solder |
| Fastening Type | Latch Lock/Eject Hooks, Short |
| Contact Length - Mating | - |
| Contact Length - Post | - |
| Overall Contact Length | - |
| Insulation Height | - |
| Contact Shape | Square |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating | Flash |
| Contact Finish - Post | - |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Features | Keying Slot |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Ingress Protection | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Insulation Color | - |
| Current Rating (Amps) | 1A |
| Voltage Rating | - |
| Mated Stacking Heights | - |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Applications | - |
| Base Product Number | 3110-40 |
| Product Attribute |  |
| Part Number | 3110-40-001-11-00 | 3110-40-001-12-00 | 3110-40-001-13-00 | 3110-40-003-11-00-TR |
| Manufacturer | CNC Tech | CNC Tech | CNC Tech | CNC Tech |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | CONN HEADER VERT 40POS 2MM | CONN HEADER VERT 40POS 2MM | CONN HEADER VERT 40POS 2MM | HEADER, 0.079" (2.00MM), 40 POS. |