400LSW2200MEFC64X119
400LSW2200MEFC64X119
400LSW2200MEFC64X119
lmages are for reference only.
  • Part Number
    400LSW2200MEFC64X119
  • Description
    CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW
  • Delivery Services
2200 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 3000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
400LSW2200MEFC64X119
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 2200 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 400 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 1.110" (28.20mm)
Size / Dimension 2.520" Dia (64.00mm)
Height - Seated (Max) 4.803" (122.00mm)