400LSW2200MNB77X101
400LSW2200MNB77X101
400LSW2200MNB77X101
lmages are for reference only.
  • Part Number
    400LSW2200MNB77X101
  • Description
    CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW
  • Delivery Services
2200 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 3000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
400LSW2200MNB77X101
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 2200 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 400 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 4.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.838 A @ 10 kHz
Lead Spacing 1.236" (31.40mm)
Size / Dimension 3.032" Dia (77.00mm)
Height - Seated (Max) 4.094" (104.00mm)