400VXH390MEFC25X50
400VXH390MEFC25X50
400VXH390MEFC25X50
lmages are for reference only.
  • Part Number
    400VXH390MEFC25X50
  • Manufacturer
    Rubycon
  • Description
    CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - Snap-In
  • Delivery Services
390 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
400VXH390MEFC25X50
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Rubycon
Series VXH
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 390 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 400 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.93 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.702 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 400VXH390MEFC25X50 400VXH390MEFC30X35 400VXH390MEFC30X35 400VXH390MEFCSN30X35
Part Number 400VXH390MEFC25X50 400VXH390MEFC30X35 400VXH390MEFC30X35 400VXH390MEFCSN30X35
Manufacturer Rubycon Rubycon Rubycon Rubycon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP TH CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP TH CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP TH CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP TH