400VXH390MEFCSN30X35
400VXH390MEFCSN30X35
400VXH390MEFCSN30X35
lmages are for reference only.
  • Part Number
    400VXH390MEFCSN30X35
  • Description
    CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP TH
  • Delivery Services
390 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
400VXH390MEFCSN30X35
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 390 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 400 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.72 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.408 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Description CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP TH CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP TH CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP TH CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP TH