44JR100LFTB
44JR100LFTB
44JR100LFTB
lmages are for reference only.
  • Part Number
    44JR100LFTB
  • Description
    TRIMMER 100 OHM 0.25W GW SIDE
  • Delivery Services
100 Ohms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 9.0 Turn Side Adjustment
Quick Inquiry
44JR100LFTB
Series 44
Packaging Tube
RoHS Status RoHS Compliant
Resistance 100 Ohms
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Tolerance ±10%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Mounting Type Surface Mount
Termination Style Gull Wing
Size / Dimension Rectangular - 0.198" x 0.190" Face (5.03mm x 4.83mm)