44JR10KLFT7
44JR10KLFT7
44JR10KLFT7
lmages are for reference only.
  • Part Number
    44JR10KLFT7
  • Description
    TRIMMER 10KOHM 0.25W J LEAD SIDE
  • Delivery Services
10 kOhms 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 9.0 Turn Side Adjustment
Quick Inquiry
44JR10KLFT7
Series 44
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status RoHS Compliant
Resistance 10 kOhms
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Tolerance ±10%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Mounting Type Surface Mount
Termination Style J Lead
Size / Dimension Rectangular - 0.190" x 0.180" Face (4.83mm x 4.57mm)