518-77-272M20-001106
518-77-272M20-001106
518-77-272M20-001106
lmages are for reference only.
  • Part Number
    518-77-272M20-001106
  • Manufacturer
    Preci-Dip
  • Description
    CONN SOCKET PGA 272POS GOLD
  • Delivery Services
272 (20 x 20) Pos PGA Socket Gold Surface Mount
Quick Inquiry
518-77-272M20-001106
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Sockets for ICs-Transistors - IC Sockets
Manufacturer Preci-Dip
Series 518
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type PGA
Number of Positions or Pins (Grid) 272 (20 x 20)
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Finish - Mating Gold
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Contact Material - Mating Beryllium Copper
Mounting Type Surface Mount
Features Open Frame
Termination Solder
Pitch - Post 0.050" (1.27mm)
Contact Finish - Post Gold
Contact Finish Thickness - Post Flash
Contact Material - Post Brass
Housing Material FR4 Epoxy Glass
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Termination Post Length 0.062" (1.57mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Current Rating (Amps) 1 A
Contact Resistance 10mOhm