518-77-360M19-001105
518-77-360M19-001105
518-77-360M19-001105
lmages are for reference only.
  • Part Number
    518-77-360M19-001105
  • Description
    CONN SOCKET PGA 360POS GOLD
  • Delivery Services
360 (19 x 19) Pos PGA Socket Gold Through Hole
Quick Inquiry
518-77-360M19-001105
Type PGA
Number of Positions or Pins (Grid) 360 (19 x 19)
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Termination Solder
Pitch - Post 0.050" (1.27mm)
Housing Material FR4 Epoxy Glass
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Termination Post Length 0.110" (2.78mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Current Rating (Amps) 1 A
Contact Resistance 10mOhm