5500-822J
5500-822J
5500-822J
lmages are for reference only.
  • Part Number
    5500-822J
  • Manufacturer
    Delevan
  • Description
    FIXED IND 8.2UH 8.74A 13MOHM SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    2-SMD
  • Delivery Services
8.2 µH Unshielded Inductor 8.74 A 13mOhm Max 2-SMD
Quick Inquiry
5500-822J
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Delevan
Series 5500
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS non-compliant
Type -
Material - Core Ferrite
Inductance 8.2 µH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 8.74 A
Current - Saturation (Isat) 6.52A
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 13mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2-SMD
Supplier Device Package -
Size / Dimension 1.080" L x 0.510" W (27.44mm x 12.96mm)
Height - Seated (Max) 0.520" (13.21mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 5500-822K 5500-822K 5500-823J 5500-823K
Part Number 5500-822K 5500-822K 5500-823J 5500-823K
Manufacturer Delevan Delevan Delevan Delevan
RoHS Status RoHS non-compliant RoHS non-compliant RoHS non-compliant RoHS non-compliant
Description FIXED IND 8.2UH 8.74A 13MOHM SMD FIXED IND 8.2UH 8.74A 13MOHM SMD FIXED IND 82UH 3.88A 66 MOHM SMD FIXED IND 82UH 3.88A 66 MOHM SMD