Part Number
5500-823J
Manufacturer
DelevanDescription
FIXED IND 82UH 3.88A 66 MOHM SMD
Datasheet
DatasheetPackage
2-SMD
In Stock
78,424 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

5500-823J
lmages are for reference only.Payment Methods

Delivery Services

82 µH Unshielded Inductor 3.88 A 66mOhm Max 2-SMD
5500-823J

| Category | Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors - |
| Manufacturer | Delevan |
| Series | 5500 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | RoHS non-compliant |
| Type | - |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance | 82 µH |
| Tolerance | ±5% |
| Current Rating (Amps) | 3.88 A |
| Current - Saturation (Isat) | 1.94A |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 66mOhm Max |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 130°C |
| Inductance Frequency - Test | 1 kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 2-SMD |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 1.080" L x 0.510" W (27.44mm x 12.96mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.520" (13.21mm) |
| Base Product Number | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | 5500-823K | 5500-822J | 5500-822K | 5500-822K |
| Manufacturer | Delevan | Delevan | Delevan | Delevan |
| RoHS Status | RoHS non-compliant | RoHS non-compliant | RoHS non-compliant | RoHS non-compliant |
| Description | FIXED IND 82UH 3.88A 66 MOHM SMD | FIXED IND 8.2UH 8.74A 13MOHM SMD | FIXED IND 8.2UH 8.74A 13MOHM SMD | FIXED IND 8.2UH 8.74A 13MOHM SMD |
| Series | Delevan | Delevan | Delevan | Delevan |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |

Recommended Products



















| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |