562R10TSQ68
562R10TSQ68
562R10TSQ68
lmages are for reference only.
  • Part Number
    562R10TSQ68
  • Manufacturer
    Vishay Cera-Mite
  • Description
    CAP CER 68PF 1KV X5F RADIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Disc
  • Delivery Services
68 pF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X5F Radial, Disc
Quick Inquiry
562R10TSQ68
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer Vishay Cera-Mite
Series Cera-Mite 562R
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 68 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Temperature Coefficient X5F
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Disc
Size / Dimension 0.252" Dia (6.40mm)
Height - Seated (Max) 0.377" (9.58mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.252" (6.40mm)
Lead Style Straight
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 562R10TSQ68PL 562R10TSD10 562R10TSD10BA 562R10TSD10JY
Part Number 562R10TSQ68PL 562R10TSD10 562R10TSD10BA 562R10TSD10JY
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP CER 68PF 1KV X5F RADIAL CAP CER 1000PF 1KV X5F RADIAL CAP CER 1000PF 1KV X5F RADIAL CAP CER 1000PF 1KV X5F RADIAL