562R10TSQ68PL
562R10TSQ68PL
562R10TSQ68PL
lmages are for reference only.
  • Part Number
    562R10TSQ68PL
  • Manufacturer
    Vishay Cera-Mite
  • Description
    CAP CER 68PF 1KV X5F RADIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Disc
  • Delivery Services
68 pF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X5F Radial, Disc
Quick Inquiry
562R10TSQ68PL
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer Vishay Cera-Mite
Series Cera-Mite 562R
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 68 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Temperature Coefficient X5F
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Disc
Size / Dimension 0.252" Dia (6.40mm)
Height - Seated (Max) 0.377" (9.58mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.252" (6.40mm)