600D156F100DE4
600D156F100DE4
600D156F100DE4
lmages are for reference only.
  • Part Number
    600D156F100DE4
  • Manufacturer
    Vishay Sprague
  • Description
    CAP ALUM 15UF 100V AXIAL TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial, Can
  • Delivery Services
15 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can
Quick Inquiry
600D156F100DE4
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Vishay Sprague
Series 600D
Packaging Tray
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 15 µF
Tolerance -10%, +50%
Voltage - Rated 100 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.375" Dia x 1.125" L (9.53mm x 28.58mm)