600D156F250DJ4
600D156F250DJ4
600D156F250DJ4
lmages are for reference only.
  • Part Number
    600D156F250DJ4
  • Manufacturer
    Vishay Sprague
  • Description
    CAP ALUM 15UF 250V AXIAL TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial, Can
  • Delivery Services
15 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 8.23Ohm @ 120Hz
Quick Inquiry
600D156F250DJ4
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Vishay Sprague
Series 600D
Packaging Tray
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 15 µF
Tolerance -10%, +50%
Voltage - Rated 250 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 8.23Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 88 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 123.2 mA @ 1 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.375" Dia x 1.623" L (9.53mm x 41.30mm)