60P-JMDSS-G-1-TF
Manufacturer
JST Sales America Inc.Description
CONN PLUG 60POS SMD GOLD
Request for Quotation
60P-JMDSS-G-1-TF
lmages are for reference only.60P-JMDSS-G-1-TF
CONN PLUG 60POS SMD GOLD
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
60 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
60P-JMDSS-G-1-TF
| Manufacturer | JST Sales America Inc. |
| Series | JMD |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | RoHS non-compliant |
| Connector Type | Plug, Outer Shroud Contacts |
| Number of Positions | 60 |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Solder Retention |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | - |
| Mated Stacking Heights | 4.5mm |
| Height Above Board | - |
| Base Product Number | - |
| Product Attribute |  |
| Part Number | 60P-JMDSS-G-1-TF(LF)(SN) | 61083-201000 | 61083-124402LF | 61082-043606LF |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | RoHS non-compliant | RoHS Compliant | RoHS Compliant |
| Description | CONN PLUG 60POS SMD GOLD | CONN PLUG 200POS SMD GOLD | CONN PLUG 120POS SMD GOLD | CONN RCPT 40POS SMD GOLD |
| Series | JMD | BergStak® 0.80mm | BergStak® 0.80mm | BergStak® 0.80mm |