60P-JMDSS-G-1-TF(LF)(SN)
Manufacturer
JST Sales America Inc.Description
CONN PLUG 60POS SMD GOLD
Request for Quotation
(SN).jpg)
60P-JMDSS-G-1-TF(LF)(SN)
lmages are for reference only.60P-JMDSS-G-1-TF(LF)(SN)
CONN PLUG 60POS SMD GOLD
Delivery Services
60 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
60P-JMDSS-G-1-TF(LF)(SN)
| Manufacturer | JST Sales America Inc. |
| Series | JMD |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |
| Number of Positions | 60 |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Solder Retention |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | - |
| Mated Stacking Heights | 4.5mm |
| Height Above Board | - |
| Base Product Number | 60P-JMDS |
| Product Attribute |  |
| Part Number | 60P-JMDSS-G-1-TF | 60P3.0-JMCS-G-TF(N) | 60P5.5-JMCS-G-TF(N) | 60P6.0-JMDSS-G-1-TF |
| RoHS Status | RoHS non-compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | RoHS non-compliant |
| Description | CONN PLUG 60POS SMD GOLD | CONN PLUG 60POS SMD GOLD | CONN PLUG 60POS SMD GOLD | CONN PLUG 60POS SMD GOLD |