64XR100KLF
64XR100KLF
64XR100KLF
lmages are for reference only.
  • Part Number
    64XR100KLF
  • Manufacturer
    TT Electronics/BI
  • Description
    TRIMMER 100K OHM 0.25W PC PIN
  • Delivery Services
100 kOhms 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 12.0 Turn Side Adjustment
Quick Inquiry
64XR100KLF
Get the Price Now!
Specifications
Category Potentiometers, Variable Resistors - Trimmer Potentiometers -
Manufacturer TT Electronics/BI
Series 64
Packaging Tube
RoHS Status RoHS Compliant
Resistance 100 kOhms
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Tolerance ±10%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Number of Turns 12.0
Adjustment Type Side Adjustment
Resistive Material Cermet
Mounting Type Through Hole
Termination Style PC Pins
Size / Dimension Rectangular - 0.250" x 0.165" Face (6.35mm x 4.19mm)