64XR10LF
64XR10LF
64XR10LF
lmages are for reference only.
  • Part Number
    64XR10LF
  • Description
    TRIMMER 10 OHM 0.25W PC PIN TOP
  • Delivery Services
10 Ohms 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 12.0 Turn Top Adjustment
Quick Inquiry
64XR10LF
RoHS Status RoHS Compliant
Resistance 10 Ohms
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Tolerance ±10%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Number of Turns 12.0
Adjustment Type Top Adjustment
Termination Style PC Pins
Size / Dimension Rectangular - 0.250" x 0.165" Face (6.35mm x 4.19mm)