7CL-2.048MBD-T
Manufacturer
TXC CORPORATIONDescription
XTAL OSC XO 2.048MHZ 3.3V CMOS
Datasheet
DatasheetPackage
4-SMD, No Lead
Request for Quotation
7CL-2.048MBD-T
lmages are for reference only.7CL-2.048MBD-T
XTAL OSC XO 2.048MHZ 3.3V CMOS
Datasheet4-SMD, No Lead
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
2.048 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 3.3V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
7CL-2.048MBD-T
| Category | Crystals, Oscillators, Resonators - Oscillators - |
| Manufacturer | TXC CORPORATION |
| Series | 7CL |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Base Resonator | Crystal |
| Type | XO (Standard) |
| Frequency | 2.048 MHz |
| Function | Enable/Disable |
| Output | CMOS |
| Voltage - Supply | 3.3V |
| Frequency Stability | ±25ppm |
| Absolute Pull Range (APR) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Spread Spectrum Bandwidth | - |
| Current - Supply (Max) | 30mA |
| Ratings | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 4-SMD, No Lead |
| Size / Dimension | 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.055" (1.40mm) |