7M-16.000MAGJ-T
7M-16.000MAGJ-T
7M-16.000MAGJ-T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    7M-16.000MAGJ-T
  • Description
    3.2X2.5 SEAM SEAL MHZ QUARTZ XTA
  • Delivery Services
16 MHz ±30ppm Crystal 18pF 60 Ohms 4-SMD, No Lead
Quick Inquiry
7M-16.000MAGJ-T
Series 7M
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status
Type MHz Crystal
Frequency 16 MHz
Frequency Stability ±50ppm
Frequency Tolerance ±30ppm
Load Capacitance 18pF
ESR (Equivalent Series Resistance) 60 Ohms
Operating Mode Fundamental
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 7M-16.000MAGJ-T 7M-16.000MAGJ-T 7M-16.000MAAE-T 7M-16.000MAAE-T
Part Number 7M-16.000MAGJ-T 7M-16.000MAGJ-T 7M-16.000MAAE-T 7M-16.000MAAE-T
Manufacturer TXC CORPORATION TXC CORPORATION TXC CORPORATION TXC CORPORATION
RoHS Status RoHS Compliant RoHS Compliant
Description 3.2X2.5 SEAM SEAL MHZ QUARTZ XTA 3.2X2.5 SEAM SEAL MHZ QUARTZ XTA CRYSTAL 16.0000MHZ 12PF SMD CRYSTAL 16.0000MHZ 12PF SMD