7M-16.000MAHK-T
7M-16.000MAHK-T
7M-16.000MAHK-T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    7M-16.000MAHK-T
  • Description
    CRYSTAL 16.0000MHZ 20PF SMD
  • Delivery Services
16 MHz ±30ppm Crystal 20pF 80 Ohms 4-SMD, No Lead
Quick Inquiry
7M-16.000MAHK-T
Series 7M
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS Compliant
Type MHz Crystal
Frequency 16 MHz
Frequency Stability ±30ppm
Frequency Tolerance ±30ppm
Load Capacitance 20pF
ESR (Equivalent Series Resistance) 80 Ohms
Operating Mode Fundamental
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 7M-16.000MAHK-T 7M-16.000MAHC-T 7M-16.000MAHC-T 7M-16.000MAHE-T
Part Number 7M-16.000MAHK-T 7M-16.000MAHC-T 7M-16.000MAHC-T 7M-16.000MAHE-T
Manufacturer TXC CORPORATION TXC CORPORATION TXC CORPORATION TXC CORPORATION
RoHS Status RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant
Description CRYSTAL 16.0000MHZ 20PF SMD CRYSTAL 16.0000MHZ 9PF SMD CRYSTAL 16.0000MHZ 9PF SMD CRYSTAL 16.0000MHZ 12PF SMD