7V-16.000MAAE-T
7V-16.000MAAE-T
7V-16.000MAAE-T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    7V-16.000MAAE-T
  • Description
    CRYSTAL 16.0000MHZ 12PF SMD
  • Delivery Services
16 MHz ±30ppm Crystal 12pF 60 Ohms 4-SMD, No Lead
Quick Inquiry
7V-16.000MAAE-T
Manufacturer TXC CORPORATION
Series 7V
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status RoHS Compliant
Type MHz Crystal
Frequency 16 MHz
Frequency Stability ±30ppm
Frequency Tolerance ±30ppm
Load Capacitance 12pF
ESR (Equivalent Series Resistance) 60 Ohms
Operating Mode Fundamental
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 7V-16.000MAAE-T 7V-16.000MAAB-T 7V-16.000MAAB-T 7V-16.000MAAJ-T
Part Number 7V-16.000MAAE-T 7V-16.000MAAB-T 7V-16.000MAAB-T 7V-16.000MAAJ-T
Manufacturer TXC CORPORATION TXC CORPORATION TXC CORPORATION TXC CORPORATION
RoHS Status RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant
Description CRYSTAL 16.0000MHZ 12PF SMD CRYSTAL 16.0000MHZ 8.5PF SMD CRYSTAL 16.0000MHZ 8.5PF SMD CRYSTAL 16.0000MHZ 18PF SMD