8Y-26.000MEEE-T
8Y-26.000MEEE-T
8Y-26.000MEEE-T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    8Y-26.000MEEE-T
  • Description
    2.0X1.6 SEAM SEAL MHZ QUARTZ XTA
  • Delivery Services
26 MHz ±10ppm Crystal 12pF 100 Ohms 4-SMD, No Lead
Quick Inquiry
8Y-26.000MEEE-T
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type MHz Crystal
Frequency 26 MHz
Frequency Stability ±10ppm
Frequency Tolerance ±10ppm
Load Capacitance 12pF
ESR (Equivalent Series Resistance) 100 Ohms
Operating Mode Fundamental
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.020" (0.50mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 8Y-26.000MEEE-T 8Y-26.000MEEC-T 8Y-26.000MEEC-T 8Y-26.000MEEJ-T
Part Number 8Y-26.000MEEE-T 8Y-26.000MEEC-T 8Y-26.000MEEC-T 8Y-26.000MEEJ-T
Manufacturer TXC CORPORATION TXC CORPORATION TXC CORPORATION TXC CORPORATION
RoHS Status ROHS3 Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant ROHS3 Compliant
Description 2.0X1.6 SEAM SEAL MHZ QUARTZ XTA CRYSTAL 26.0000MHZ 9PF SMD CRYSTAL 26.0000MHZ 9PF SMD 2.0X1.6 SEAM SEAL MHZ QUARTZ XTA