90HBJ10P
90HBJ10P
90HBJ10P
lmages are for reference only.
  • Part Number
    90HBJ10P
  • Manufacturer
    Grayhill Inc.
  • Description
    SWITCH SLIDE DIP SPST 0.025A 24V
  • Delivery Services
Dip Switch SPST 10 Position Surface Mount Slide (Standard) Actuator 25mA 24VDC
Quick Inquiry
90HBJ10P
Get the Price Now!
Specifications
Category Switches - DIP Switches -
Manufacturer Grayhill Inc.
Series 90HB
Packaging Bag
RoHS Status RoHS non-compliant
Circuit SPST
Number of Positions 10
Current Rating (Amps) 25mA
Voltage Rating 24VDC
Actuator Type Slide (Standard)
Actuator Level Flush, Recessed
Contact Material Copper Alloy
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.220" (5.59mm)
Mounting Type Surface Mount
Termination Style J Lead
Pitch 0.100" (2.54mm), Full
Washable Yes
Features Tape Seal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Body Material Thermoplastic
Length 1.070" (27.18mm)
Mechanical Life 2,000 Cycles
Electrical Life 2,000 Cycles
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 90HBJ10PRT 90HBJ10PT 90HBJ10RT 90HBJ02P
Part Number 90HBJ10PRT 90HBJ10PT 90HBJ10RT 90HBJ02P
Manufacturer Grayhill Inc. Grayhill Inc. Grayhill Inc. Grayhill Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant RoHS Compliant RoHS non-compliant
Description SWITCH SLIDE DIP SPST 0.025A 24V SWITCH SLIDE DIP SPST 0.025A 24V SWITCH SLIDE DIP SPST 0.025A 24V SWITCH SLIDE DIP SPST 0.025A 24V