90HBJ10RT
90HBJ10RT
90HBJ10RT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    90HBJ10RT
  • Description
    SWITCH SLIDE DIP SPST 0.025A 24V
  • Delivery Services
Dip Switch SPST 10 Position Surface Mount Slide (Standard) Actuator 25mA 24VDC
Quick Inquiry
90HBJ10RT
Series 90HB
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS Compliant
Circuit SPST
Number of Positions 10
Current Rating (Amps) 25mA
Voltage Rating 24VDC
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.220" (5.59mm)
Mounting Type Surface Mount
Termination Style J Lead
Pitch 0.100" (2.54mm), Full
Washable No
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Body Material Thermoplastic
Length 1.070" (27.18mm)