929550-01-08-EU
929550-01-08-EU
929550-01-08-EU
lmages are for reference only.
  • Part Number
    929550-01-08-EU
  • Manufacturer
    3M
  • Description
    3M PIN STRIP HEADER, 929 SERIES,
  • Delivery Services
Connector Header Through Hole, Right Angle 8 position 0.100" (2.54mm)
Quick Inquiry
929550-01-08-EU
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins
Manufacturer 3M
Series 929
Packaging Bulk
RoHS Status
Connector Type Header, Breakaway
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Positions 8
Number of Rows 1
Row Spacing - Mating -
Number of Positions Loaded All
Style Board to Board
Shrouding Unshrouded
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Mating 0.295" (7.49mm)
Contact Length - Post 0.130" (3.30mm)
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.110" (2.79mm)
Contact Shape Square
Contact Finish - Mating Gold
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - Post Gold
Contact Material Copper Alloy
Insulation Material Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Ingress Protection -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Insulation Color Black
Current Rating (Amps) 2.5A
Voltage Rating -
Mated Stacking Heights -
Contact Finish Thickness - Post 10.0µin (0.25µm)
Applications -
Base Product Number 929550
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 929550-01-08-EU 929550-01-08-I 929550-01-01-EU 929550-01-01-I
Part Number 929550-01-08-EU 929550-01-08-I 929550-01-01-EU 929550-01-01-I
Manufacturer 3M 3M 3M 3M
RoHS Status RoHS Compliant RoHS non-compliant RoHS Compliant RoHS non-compliant
Description CONN HEADER R/A 8POS 2.54MM CONN HEADER R/A 8POS 2.54MM CONN HEADER R/A 1POS CONN HEADER R/A 1POS