929550-01-08-I
929550-01-08-I
929550-01-08-I
lmages are for reference only.
  • Part Number
    929550-01-08-I
  • Description
    CONN HEADER R/A 8POS 2.54MM
  • Delivery Services
Connector Header Through Hole, Right Angle 8 position 0.100" (2.54mm)
Quick Inquiry
929550-01-08-I
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS non-compliant
Connector Type Header, Breakaway
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Positions 8
Shrouding Unshrouded
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Mating 0.295" (7.49mm)
Contact Length - Post 0.130" (3.30mm)
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.110" (2.79mm)
Contact Material Copper Alloy
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Insulation Color Black
Current Rating (Amps) 2.5A