929705-11-20-I
929705-11-20-I
929705-11-20-I
lmages are for reference only.
  • Part Number
    929705-11-20-I
  • Description
    CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
  • Delivery Services
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
Quick Inquiry
929705-11-20-I
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Positions 20
Shrouding Unshrouded
Mounting Type Through Hole
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Mating 0.318" (8.08mm)
Contact Length - Post 0.125" (3.18mm)
Overall Contact Length 0.543" (13.80mm)
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Contact Material Copper Alloy
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Insulation Color Black
Current Rating (Amps) 2.5A