A-BL254-EG-G24D
A-BL254-EG-G24D
A-BL254-EG-G24D
lmages are for reference only.
  • Part Number
    A-BL254-EG-G24D
  • Manufacturer
    Assmann WSW Components
  • Description
    FEMALE HEADER
  • Delivery Services
24 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
Quick Inquiry
A-BL254-EG-G24D
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Receptacles-Female Sockets
Manufacturer Assmann WSW Components
Series A-BL254
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type Receptacle
Contact Type Forked
Style Board to Board
Number of Positions 24
Number of Positions Loaded All
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Rows 1
Row Spacing - Mating -
Mounting Type Through Hole
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Finish - Mating Gold
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Insulation Color Black
Insulation Height 0.335" (8.50mm)
Contact Length - Post 0.126" (3.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Material Flammability Rating UL94 V-0
Contact Finish - Post -
Mated Stacking Heights -
Ingress Protection -
Features -
Current Rating (Amps) 3A per Contact