A-BL254-EG-G24MR1
A-BL254-EG-G24MR1
A-BL254-EG-G24MR1
lmages are for reference only.
  • Part Number
    A-BL254-EG-G24MR1
  • Delivery Services
24 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold
Quick Inquiry
A-BL254-EG-G24MR1
Connector Type Receptacle
Contact Type Female Socket
Style Board to Board
Number of Positions 24
Number of Positions Loaded All
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Number of Rows 1
Row Spacing - Mating -
Mounting Type Surface Mount
Insulation Color Black
Insulation Height 0.197" (5.00mm)
Contact Length - Post -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ingress Protection -
Features Pick and Place
Current Rating (Amps) 3A per Contact