A-SL200-DA-Z22D
A-SL200-DA-Z22D
A-SL200-DA-Z22D
lmages are for reference only.
  • Part Number
    A-SL200-DA-Z22D
  • Manufacturer
    Assmann WSW Components
  • Description
    PIN HEADER, 4.0/2.8MM, 2.00MM, 2
  • Delivery Services
Connector Header Through Hole, Right Angle 22 position 0.079" (2.00mm)
Quick Inquiry
A-SL200-DA-Z22D
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins
Manufacturer Assmann WSW Components
Series A-SL200
Packaging Bag
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type Header, Cuttable
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Number of Positions 22
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Number of Positions Loaded All
Style Board to Board
Shrouding Unshrouded
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Mating 0.157" (4.00mm)
Contact Length - Post 0.110" (2.79mm)
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.157" (4.00mm)
Contact Shape Square
Contact Finish - Mating Tin
Contact Finish Thickness - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Material Brass
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Ingress Protection -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Insulation Color Black
Current Rating (Amps) 1.5A