A-SL200-DA-Z22MP1
A-SL200-DA-Z22MP1
A-SL200-DA-Z22MP1
lmages are for reference only.
  • Part Number
    A-SL200-DA-Z22MP1
  • Description
    PIN HEADER
  • Delivery Services
Connector Header Surface Mount, Right Angle 22 position 0.079" (2.00mm)
Quick Inquiry
A-SL200-DA-Z22MP1
Series A-SL200
Packaging Bulk
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Number of Positions 22
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Shrouding Unshrouded
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Mating 0.157" (4.00mm)
Contact Length - Post -
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.157" (4.00mm)
Contact Material Brass
Insulation Material Polyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled
Features Pick and Place
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Insulation Color Black
Current Rating (Amps) 1.5A