A-TB381-TT06
A-TB381-TT06
A-TB381-TT06
lmages are for reference only.
  • Part Number
    A-TB381-TT06
  • Description
    TERM BLOCK PLUG 6POS 3.81MM
  • Delivery Services
6 Position Terminal Block Plug for Unshrouded Header 0.150" (3.81mm) 90° Free Hanging (In-Line)
Quick Inquiry
A-TB381-TT06
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Terminal Blocks - Headers-Plugs and Sockets
Manufacturer Assmann WSW Components
Series -
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Base Product Number A-TB381
Type Plug for Unshrouded Header
Number of Positions 6
Positions Per Level 6
Number of Levels 1
Pitch 0.150" (3.81mm)
Header Orientation -
Plug Wire Entry 90°
Termination Style Screw
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Current - IEC -
Voltage - IEC -
Wire Gauge or Range - AWG 16-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm² -
Color Green
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Contact Mating Finish Tin
Features -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Ingress Protection -
Screw Size M2
Torque - Screw 0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Wire Strip Length 5-6mm
Contact Material Phosphor Bronze
Housing Material Thermoplastic
Contact Tail Length -
Insulation Height 0.437" (11.10mm)
Current - UL 10 A
Voltage - UL 300 V